29 Nisan 2016 Cuma

Buzdolabı Aldık ve Seçerken Nelere Dikkat Ettik

Hepinize yeniden merhabaaaa
 bu sefer biz farklı bir boyuta geçtik ve beyaz eşya aldıkkk :)
 Ne kadar da hızlı gelişiyor her şey gerçekten inanmıyorum. Daha tanışma dün gibiydi arkasından söz kesildi şimdi beyaz eşya kısacası yola girdim bennn :)

Bu zamanların tadını çıkarmaya çalışıyorum ve her şeyi yazıp kendime not bırakıyorum. Güzel şeyler gerçekten bunlar huzurla ağız tadıyla yapabildikten sonra her şey halloluyor. 8 sene sevgili olup şimdi bunları yaşayan biri olarak şunu söyleyebilirim ki, beni gerçekten uzun birlikteliği olup bu yola girenler anlar. Sanki herkes evlenip gidecek biz hala sevgili kalacakmışız gibi hissediyordum. Çünkü o kadar zaman geçmiş birileri evlenmiş çocuk yapmış(!) ve sen hala sevgilisin :)


Neyse ki bizde bir yola girdik artık ve bir an önce alıp ödemek için beyaz eşya baktık geçen haftasonu. Ödemek için diyorum ama ben ödemiyorum tabi ki. Herkesin adeti bir olmaz ama bizde adet bu şekildedir damat alır, alamıyorsa babası alır :) Çok şükür ki sözlüsü(!) alıp aradan çıkardı...


Şimdi gelelim neler baktık, nelere dikkat ettik, beyaz eşya alırken nasıl tercih yapmak gerekiyor biraz anlatayım. Öncelikle birkaç marka belirledik kendimize ve bunlara yoğunlaştık. İnternetten veya kullananlardan fikir alarak belirledik tabi birkaç markayı.
Önceliğimiz Bosch olmuştu ama biz Siemens ve Samsung'a da bakmak istedik.

Almadan iki hafta önce kadar broşür topladık ve elimize kalem alıp baya iyi bir karşılaştırma yaptık. Samsung kafasımıza yatmadı daha doğrusu alttan donduruculu dolapları bizim isteklerimize uymadı öyle vazgeçtik. Ama şunu da söylemeden geçemem çamaşır makineleri müthiş gerçekten, eğer alacak olanlar varsa mutlaka uğrayın derim! Biz hepsini aynı marka istediğimiz için oradan alamadık yoksa kesinlikle çamaşır makinesinde tercihim Samsung olurdu.


Buzdolabından başlamak istiyorum çünkü önceliğim o oldu alırken. Bu Bosch'un 
KGN 56AI30 N kodlu buzdolabı. Asıl ilk beğendiğim buydu.

Hangi özelliklerini sevdim:

Alttan donduruculu olması ilk tercih sebebim çünkü evde de bu şekilde kullanıyoruz ve çok rahat. Sonuçta buzluk her zaman açılmıyor ama bir sebzelik sürekli açılıyor bunun için eğilmek zorunda kalmıyoruz.

A++ enerji verimliliği çok iyiydi

559 litre olması rahat rahat yerleştirmemi sağlardı. 

Diğer önemli özellikleri de şöyleydi:

MultiAirflow, AirFresh filtre, VitaFreshplus gibi birçok tazelik ve dengeli soğutma özellikleri vardı. Neden vazgeçmek zorunda kaldınız derseniz boyutları uygun değildi. Uygun değildi demek yanlış olur aslında evimiz belli olmadığı için standart boyutların dışına çıkamadık bu risk almak olurdu. Bunun boyu 193 cm idi biz 185 cm tercih ettik.


Üstte yazdığım İnox'du. Ama bir de söyle cam olanlar var görüntüsü mükemmel olarak, daha araştırma yapmadan aklımda olan bunlardı aslında. 

Biraz araştırdıktan sonra ise vazgeçtim çünkü kırılma ihtimalleri çok yüksekmiş hele de çocuğunuz olduğunda adete canlı bir bomba olabiliyormuş. Bir de sanırım cam kırıldığında yenisinin maliyeti 500 liracık oluyormuş O_o


Keşke görüntüsü kadar kullanışı da güzel olsaydı ama üzülerek de olsa bu tatlışları direk eledim malesef :)
Ölçü kriterlerimizi değiştirdiğimiz için model ve litrelerde de değişikler oldu haliyle. İkinci tercihimiz olan Siemensi araştırdık hemen, ilk beğendiğimiz KG57NPI34N kodlu buzdolabı oldu fakat üretimden kalktığı için alamadık. Onun yerine KG57NP72NE olanı seçtik diğerini istememizin sebebi A++ olmasıydı bizim aldığımız ise A+ ama diğer özellikler neredeyse aynı.

 Fiyat olarak Bosch ve Siemens arasında çok fark yok zaten ikisi de aynı firmaya ait markalar. Kalitesini sorarsanız Siemens daha iyi dendi hatta satan kişinin dediğine göre Bosch Siemens'in bir tık altıymışş bunlar ne kadar doğru bilemiyorum tabi ama kullanıp çok memnun kalanlar var Siemens'ten. 

Bizim aldığımız dolap şu an 3.090 lira aynı özellikteki Bosch dolap ise 2.999 lira yani çok cüzi farklar var o yüzden tercih sizin. Herkesin kriterleri farklıdır bunlar bizim zevkimiz inşallah pişman olmayız :)Buzdolabı hakkında şimdilik anlatacaklarım bunlar tabi bir de çamaşır ve bulaşık makinesi aldık daha detaylı anlatabilmek için farklı yazılar hazırlıyorum. Umarım bunlar işinize yarar bir sonraki yazıda görüşürüz artık.
 Bu arada biraz sıkıcı bir yazı oldu sanki şöyle renkli cıvıl cıvıl birkaç post hazırlamalıyım yoksa çok sıkılabilirim bu işten :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder